Nea löysi haaveammattinsa

Neea Nurro, 23

Julkaistu:

”Sain apua ja haluan antaa sitä nyt muille tarvitsijoille.”

Nea Nurro, 23, juttelee BusinessAsemalla tyytyväisenä elämäänsä. Hän aloitti elokuussa kasvatus- ja ohjausalan opinnot Suomen Diakoniaopistolla, Diakissa.

–Tykkään kovasti käytännönläheisestä opiskelusta. Ihmiskeskeinen ala tuntuu omalta, ja valmistun nuoriso-ohjaajaksi kahden vuoden päästä. Saan lukiosta vuoden hyväksilukua.

Aina Nean tilanne ei ole ollut yhtä seesteinen.

–Minulta puuttuu nilkoistani yhdet nivelet. Sitä ei huomattu heti synnyttyäni, vaan vasta vuosien päästä. Aluksi luultiin, että kärsin kasvukivuista. Välillä olen ollut jopa täysin kävelykyvytön ja käyttänyt pyörätuolia. Jalkaleikkauksia on takana neljä tai viisi, en ole laskenut. Vaikka kivut ovat hellittäneet, vielä on tulossa yksi leikkaus. Se vaatii henkistä kanttia.

Fyysisten kipujen lisäksi Nean mieli kuormittui liikaa lukioiässä.

–Sain hoitoa, mutta lääkityksen kanssa oli vaikeaa enkä pystynyt keskittymään opintoihin. Sain ammatillisen tukihenkilön viideksi vuodeksi ja valmistuin ylioppilaaksi keväällä -21.

Oma ala löytyy

Tammikuussa -24 Nea haki ja pääsi opiskelemaan sosionomiksi ammattikorkeakouluun.

–Opiskelu oli melko itsenäistä ja teoreettista, mikä tuntui hankalalta. Elämäntilanteeni oli sellainen, etteivät rahkeet riittäneet ammattikorkeakouluun vuotta pidemmäksi aikaa.

–Minulla oli epävarma olo, sillä monilla muilla oli jo työkokemustakin. Sosiaaliala tuntui kuitenkin omalta, ja kaipasin opiskelemaan sitä muualle.

Vaikeaan ajanjaksoon Nea sai piristystä harrastuksistaan; tietokonepeleistä ja kitaran soittamisesta, johon hän sai oppinsa sedältään.

Nea tarttui tilaisuuksiin

Nea tutustui tukihenkilönsä kanssa Byströmin Ohjaamoon. Siellä hän kuuli kuntouttavasta työtoiminnasta ja aloitti toiminnan.

–Olin Kestävän kehityksen keskuksessa (KeKe) käsityöryhmässä ja Telakka Mediapajalla. Sain niistä apua, aikataulutusta ja järjestystä elämääni. KeKessä tein kierrätysmateriaaleista ryijyä ja Telakalla opettelin biisejä, soitin kitaraa ja korjasinkin niitä.

Seuraavaksi Nea sai mahdollisuuden opinnollistamiseen.

–Aloitin Lintulammen iltapäiväkerhossa kuntouttavassa työtoiminnassa. Työskentelin lasten parissa kolme kuukautta alkuvuonna -25. Jakson aikana hankittu osaaminen tehtiin näkyväksi ja sain työtehtäviini liittyvästä osaamisestani osaamistodistuksen. Sen johdosta osa opinnoistani hyväksiluetaan Diakissa.

Nea Nurro, 23

Valoisa tulevaisuus

Tulevaisuudessa Nea voisi nähdä itsensä mukana esimerkiksi Veturointi-toiminnassa.

–Siinä lastensuojelun kokemusasiantuntijat toimivat nuorten tukena ja tsemppareina ja kehittävät lastensuojelua. Asiakkaat ovat 13–29-vuotiaita. Toimintaan kuuluu muun muassa leirejä. Mukavinta työssä ovat juuri kontaktit ihmisten kanssa.

–Olen saanut apua monilta ammattilaisilta. Haluan vastavuoroisesti auttaa nuoria ja antaa heille kokemuksen, että jokaisen ihmisen tunteilla on väliä.

–Eniten minua pelottaa, jos jollakin nuorella on rankkoja kokemuksia. Miten hoidan tilanteen niin, ettei se mene liikaa tunteisiin? Ammattimaisuuden pitää olla aina työssä läsnä, pohtii Nea.

Jo marraskuussa Nea saa mahdollisuuden kokeilla tulevaa ammattiaan käytännössä, sillä alkamassa on kuuden viikon harjoittelu Tuiran koululla joko koululuokassa tai iltapäiväkerhossa.

 

Ota sinäkin askel eteenpäin ja tutustu BusinessAseman tarjoamiin mahdollisuuksiin: businessasema.com/mahikset

Tutustu myös opinnollistamiseen ja muihin osaamisen kehittämisen tapoihin: https://www.businessoulu.com/tyonhakijat/osaamisen-kehittaminen/

Jaa sosiaalisessa mediassa: