Oulun koulut ovat syyslomalla viikolla 43 eli 20.–24. lokakuuta. Oulun kaupunki järjestää jälleen lapsille ja nuorille monenlaista tekemistä koululaisten syysloman ajaksi. Tapahtumat ovat pääosin maksuttomia.
Syysloman keikkailta Ouluhallissa
Ouluhallissa järjestetään keskiviikkona 22.10. klo 18–22 keikkailta, jonka pääesiintyjänä on Ares. Illan aikana nähdään myös muita artisteja.
Tapahtuma on ikärajaton (iltaa suositellaan yli 13-vuotiaille), pääsymaksuton ja päihteetön. Nuorisopalvelut järjestää ilmaisia bussikuljetuksia Ouluhallille ja takaisin, mikäli osallistujia kyydityksiin on riittävästi.
Lisätietoja tapahtumasta täältä
Neljä nuorisotaloa avoinna ja syysloman lanit Maikkulassa
Neljä nuorisotilaa: Kaakkurin, Kaukovainion, Oulunsalon nuorisotilat sekä Valkean Nurkka ovat auki syyslomaviikolla vaihtelevin aukioloajoin. Tarkemmat aukiolotiedot saa talojen omilta somekanavilta.
Nuorisopalvelut järjestää myös verkkopelitapahtuman oululaisille 13–17-vuotiaille nuorille Maikkulan nuorisotalolla (Kangaskontiontie 3) 22.-24.10.
Verkkopelitapahtuman lisätiedot ja ilmoittautuminen täältä.
Rapmayhem Jäälissä
Alueellisen nuorisotyön itäinen tiimi yhdessä Valveen kaupunginosakulttuurin kanssa järjestää Jäälin monitoimitalolla (Laivakankaantie 10) ikärajattoman ja maksuttoman katutaidetapahtuman, jossa pääsee sukeltamaan graffitien ja rap-musiikin maailmaan. Torstaina ja perjantaina järjestetään katutaidetyöpaja Donporon opastuksella. Työpajassa kuulee katutaiteen historiasta, Donporon omista kokemuksista, voi harjoitella graffitien luonnostelua sekä maalata yhdessä muiden kanssa.
Molempina päivinä järjestetään myös maksuton ja ikärajaton rap-työpaja klo 14–18. Työpajassa pääsee itse kokeilemaan sanoitusten tekemistä yhdessä Olli PAn kanssa. Työpajan aikana on mahdollisuus myös kokeilla oman biisin äänittämistä. Tapahtumassa järjestetään open stage -työpajoihin osallistuneille. Rapmayhem huipentuu perjantaina klo 18 alkavaan konserttiin, jossa esiintyjinä Olli PA sekä Ihme.
Lisätietoja Rapmayhem-tilaisuudesta
Maksuton syyslomaruokailu Haukiputaan ja Kello-Kiviniemen alueiden lapsille
Haukiputaan alueella pilotoidaan maksutonta syyslomaruokailua maanantaista perjantaihin klo 10-14. Ruokailu on tarkoitettu Haukiputaan ja Kello-Kiviniemen alueiden 7-17-vuotiaille lapsille ja nuorille, ja se järjestetään Haukiputaan nuorisotilassa, Jatulissa. Lounas on tarjolla klo 11-12. Lisäksi on mukavaa tekemistä, jota lapset ja nuoret ovat ennakkokyselyn tulosten mukaisesti toivoneet. Ohjelmassa on muun muassa tikkaribingo, pelejä, koruaskartelua, ulkoleikkejä ja dartsia. Nuorisotilalla on mahdollisuus askarrella ja leikkiä niin sisällä kuin ulkona sekä pelata erilaisia pelejä kuten pingistä, biljardia ja eri ikäisille tarkoitettuja lautapelejä.
Ruokalista lisätään syyslomaruokailusta kertovaan uutiseen.
Jalkapalloilua, skeittausta ja luistelua
Heinäpään jalkapalloiluhallissa on tarjolla omatoimisia maksuttomia vuoroja lapsille ja nuorille maanantaina, torstaina ja perjantaina klo 12–16.
Maksutonta skeittausta 13–19-vuotiaille tiistaina klo 10–15 Ouluhallissa, ohjaaja paikalla.
Yleisöluistelut Pateniemen tekojäällä maanantaista perjantaihin klo 7.30–16.30, ja lisäksi tiistaina yleisövuoro kaukalossa koko päivän (sään salliessa).
Maksuton perhekuperkeikka on maanantaina ja perjantaina klo 10–14 Ouluhallissa sekä tiistaina klo 9-11 Kiiminkipuiston koululla. Lapset ovat tapahtumissa oman aikuisen kanssa ja vastuulla.
Kirjastot pääosin avoinna lomaviikolla
Syyslomaviikolla kirjastojen aukioloajoissa on poikkeuksia. Jäälin, Hiukkavaaran, Kastellin, Kellon, Pateniemen, Ylikiimingin ja Yli-Iin kirjastoissa ei ole asiakaspalvelua, mutta kirjastoja voi käyttää omatoimisesti. Aseman kirjasto on suljettu syyslomaviikon. Martinniemen kirjasto on myös kokonaan kiinni hyllyjen vaihdon vuoksi. Kirjastoauto Kauno ei käy päivisin koulupysäkeillä, mutta kiertää iltapysäkeillä normaalisti.
Muut kirjastot palvelevat normaalien aukioloaikojensa mukaan. Voit tarkistaa oman kirjastosi aukioloajat kirjaston verkkosivuilta, OUTI-verkkokirjastosta tai paikan päältä kirjastoista. Tarkista aukioloajat kirjaston verkkosivulta.
Sunnuntaina 19.10. Karjasillan kirjastossa kokoontuu Pelitupa, missä pelataan erilaisia lauta- ja seurapelejä. Koska kokoontuminen on omatoimiajalla, sisäänkirjautumiseen tarvitaan OUTI-kirjastokortti ja sen PIN-koodi.
Tiistaina voi Rajakylän kirjastossa käydä lukemassa lemmikille. Lukulemmikeille pääsevät lukemaan lapset, jotka opettelevat lukemaan tai joilla on lukemisen kanssa haasteita. Lukuajan voi varata Rajakylän kirjastosta.
Oulun taidemuseossa grafiikkapajoja
Oulun taidemuseo on auki syyslomaviikolla ti-to 9–18, pe 11–19 ja la-su 11–17. Alle 18-vuotiaille sisäänpääsy on ilmainen.
Taidemuseossa järjestetään grafiikkapajoja tiistaista torstaihin. Antti Holman näyttelyn innoittamissa pajoissa tutustutaan kartonkigrafiikkaan ja grafiikan alkeisiin. Pajat soveltuvat kaikille yli 7-vuotiaista aikuisiin. Yhteen pajaan mahtuu enintään 16 osallistujaa. Pajamaksu on 4 euroa, aikuisilta peritään lisäksi museolipun hinta.
Lisätietoja ja ilmoittautuminen pajoihin Oulun tapahtumakalenterissa.
Siian lippotapahtuma Kuusisaaressa
Perinteinen kaikille avoin lippotapahtuma järjestetään lauantaina 25.10. klo 12–15 Kuusisaaressa. Tapahtumassa voi kokeilla lippoamista opastetusti maksutta. Kahviosta voi ostaa mm. makkaraa, kahvia ja muurinpohjalettuja. Lue lisää lippoamistapahtumasta.