Uusi työntekijä Byströmin Ohjaamolla

Byströmin Ohjaamon avustava ohjaaja Roosa Finnilä tekee tietokoneella töitä.

Byströmin Ohjaamon avustava ohjaaja Roosa Finnilä

Julkaistu:

Byströmin Ohjaamon tiimi on saanut uuden vahvistuksen, kun Roosa Finnilä on aloittanut nuorten aikuisten vapaa-ajan palveluiden ja toimintojen avustavana ohjaajana. Roosa tuo mukanaan innostusta, monipuolista osaamista ja lämpimän otteen nuorten kohtaamiseen – ja seuraavassa Roosa kertoo lisää itsestään ja uudesta työstään.

 

 

 

Roosa askartelee koristeita.

Olen Roosa Finnilä, 25-vuotias sosionomi ja aloitin juuri Byströmin Ohjaamolla nuorten aikuisten vapaa-ajan palveluiden/toimintojen avustavana ohjaajana. Minua voi siis nähdä eri kerhoissa/palveluissa, esimerkiksi avoimessa pelitilassa, punttis- ryhmässä sekä sateenkaari-illoissa.

Ihan ensimmäisenä työpäivänä tietenkin jännitti, vaikka tiesinkin tulevani mahtavaan työyhteisöön. Jännitys kuitenkin haihtui nopeasti ja päivä hujahti ohi hetkessä. Sen jälkeen onkin jokainen päivä ollut hieman erilainen, paljon on uuden oppimista ja uusien ihmisten tapaamista sekä orientoitumista uuteen työhön. Olen ollut monissa ryhmissä nyt avustavana ohjaajana, muun muassa avoimessa peli- ja taidetilassa sekä sateenkaari-illassa.

Odotan työltäni kaikkea, tämä työ on niin monipuolista ja tarjoaa uusia kokemuksia sekä mahdollisuuksia, tämän työn kautta pääsee tutustumaan ja näkemään uusia ihmisiä, eri ikäryhmistä ja elämäntilanteista.

Työn lisäksi Roosalla on paljon erilaisia harrastuksia. Kun työpäivät täyttyvät kohtaamisista, ohjaamisesta ja uuden oppimisesta, vapaa-ajalla Roosa hakee tasapainoa luovista harrastuksista, musiikista ja arjen pienistä iloista. Seuraavassa Roosa kertoo lisää itsestään ja arjestaan työn ulkopuolella – siitä, millaiset asiat inspiroivat häntä, tuovat energiaa ja auttavat palautumaan kiireisten päivien jälkeen.

Minulle on ajan saatossa kerääntynyt matkaan useampia harrastuksia, rakastan musiikkia, soitan pianoa ja kitaraa ja haitarikin löytyy kotoa, vaikka en sitä vielä osaakaan kunnolla soittaa. Luen ja kuuntelen paljon kirjoja, pelaan videopelejä, askartelen, kudon ja metsästän nyt muutaman mainitakseni. Random fakta musta on, että rakastan pehmoleluja ja vaatii todellista tahdonvoimaa kaupassa kävellä niitten ohi ilman että yksikään tarttuu matkaan ja tietenkin useamman parin omistan jo.

Roosa tuo Byströmin Ohjaamolle lisää iloa, luovuutta ja ”lisäkäsiä” eri ryhmien suunnitteluun ja toteutukseen. Roosan monipuolinen osaaminen tuo mukavasti lisää vahvistusta Byströmin Ohjaamon nuorten aikuisten vapaa-ajan palveluihin. Tervetuloa Roosa!

Tästä pääset tutustumaan nuorten aikuisten vapaa-ajan palveluihin.

Tästä pääset tutustumaan Byströmin Ohjaamon avoimiin ryhmiin.

Oulu nuorisopalvelut juhlavuosilogo.

Jaa sosiaalisessa mediassa: